Přejít k hlavnímu obsahu

Sezóna 2010 - Dvojité vítězství nasměrovalo "Mouku" k titulu

Železný Mouka aneb cesta zpátky

Ostrava patřila Liborovi Podmolovi. Vyprodaná hala jej náležitě namotivovala a Mouka se domácímu publiku odměnil nejlepším možných způsobem, vyhrál oba večery a smazal bodové manko na vedoucího Jose Mirallese. Aby toho nebylo málo, tak výborné a početné publikum vidělo přepsání světového rekordu ve skoku vysokém, dvanáctiletého caparta Luca Ackermana hlavou dolů a první Double „beko“ u nás.

Bouřlivá atmosféra odvála bolest

Libor „Mouka“ Podmol si cestu za titulem mistra světa zkomplikoval parádičkou po předním kole na Red Bull X-Fighters v Římě. Mouka si prostě nedá pokoj a lidi musí bavit za každou cenu, bohužel v Římě se mu dlouhá jízda po předním kole nevyplatila a Mouka si zlomil kliční kost. Díky šikovnosti a umu pana doktora Kutáčka (přirovnal bych jej k Dr. Costovi v MotoGP, jež zázračně uzdravuje jezdce na nejrychlejších mašinách světa), který Libora skvěle sešrouboval, tak klička držela a dalo se s ní dávat triky nejvyšší FMX třídy. Proto Mouka neztratil body v Rize a držel se na dostřel Jose Mirallese a Brice Izzo.

Střih. Na programu seriálu „Night of the Jumps“ je domácí Ostrava a Libor cítí šanci jít do trháku. Je přece doma, diváky miluje a oni milují jeho. Proti jsou samozřejmně jeho soupeři těžkého kalibru: uzdravený Remi Bizouard, Hanes Ackermann, Lukas Weiss, Alistair Sayer, Fabian Bauersachs, Josh Sheehan, Massimo Bianconcini, Brody Wilson, a dva borci trůnící na čele seriálu Brice Izzo a Jose Miralles.

Na Moukovi je v depu vidět, že klička bolí, ale jak vjede do arény a vidí bouřlivé publikum, tak bolest je pryč a Libor dává triky, jak kdyby žádný šroubky v kličce neměl. Jako bájný rytíř nachází vnitřní sílu a kličku ani necítí. Nažhavený publikum ho žene dopředu. Hlavně Liborův vynález Underflip Indy je neskutečná záležitost. Porota body nešetří.a výsledkem je dvojítý vítězství. Je vymalovánou, tohle se vážně povedlo, dvakrát nejvíce bodů katapultuje Libora znovu do čela šampionátu. „Jsem šťastný, že jsem vyhrál i s kličkou. Trať super a určitě nejlepší víkend tyhle sezóny. Diváci byli fantastičtí, vyhecovali mě. Jejich zásluhou se mi povedla rozhodující jízda bez chyb“ zhodnotil oba večery vysmátý Mouka.

Lysáček a Liemann jako divočáci

Mouka nebyl jediný, který nás reprezentoval a komu jsme mohli fandit a zařvat si, že Česká republiky je vedle Francie evropskou freestylovou velmocí.

Divokou kartu dostali i mistr protažených triků staré školy Aleš Liemann a moravský zabiják Tomáš Lysáček. Bohužel Aleš Liemann si smůlu vybral hned první večer a po protaženým Jack Hammeru šel k zemi. Tvář, jak po setkání s ruským bijce Ivanem Dragem a zlomené žebro zmařili dobře rozjetý víkend.

Tomáš Lysáček zaskákal maximálně protažený triky old schoolovky a k tomu přidal čistě provedený beko. Tomáše brzdilo zraněný koleno, tak nemohl v plný kráse předvést, co se naučil u Mouky do pěny: "Líbilo se mi tady, v neděli jsem dával lepší triky. Chtěl jsem dát do salta Hellclickra, ale nakonec jsem dal jen No Foot. Do pěny trénuji jen u Libora. Mám problémy s kolenem, tak se musím přes zimu dostat do kupy. Je tady dobrá parta lidí, hodně lidí, ale se svým výkonem nejsem spokojený."

Remi pomocníkem

Ve velkým stylu se vrátil dvojnásobný mistr světa Remi Bizouard, ač letos více marodil, než posílal triky z rampy, tak v Ostravě se představil ve velkým stylu. Nic nedbal, že krajan Brice Izzo potřebuje body jako sůl, nijak se nešetřil a férově dával top triky starýho dobrýho Remiho. Jeho Back Flip Tsunami do Scorpionu je na zlomení zad a Remi s tím porotu a diváky vždycky dostane do kolen. „Po zranění jsem se dostal do dobrý formy, za což vděčím i pozvánkám na Red Bull X-Fighters v Madridu a v Římě. Mám radost ze svýho návratu po zranění. Po nepovedeném Mannheimu jsem tady zaskákal moc dobře. Je to skvělý, že jsem zpátky!“ zhodnotil dvakrát druhý místo na tiskovce.

Rekordní skok do výšky

Přepiště dějiny! Tenhle legendární výrok Roberta Záruby po zlatým hokejovým Naganu se hodí i na Ostravu. Alister Sayer, punkový stylař světovýho freestylu, je specialista na skok do výšky a většinou bere vítězství za nejvyšší přeskočení laťky. Alister skákal, jak kobylka Hop ve včelce Máje a překonal vousatý rekord 10,7 m Tommyho Clowerse z X-Games 

v roce 2000. Nový zápis v knize rekordů má hodnotu 11 m, patří Alisteru Sayerovi a místem je Ostrava, žádné Los Angeles.

Dvojité salto dotočeno, dvanáctiletý Luc Ackermann dával beko

Scott Murray měl s Ostravou nevyřízený účet. Minulý rok dvojité salto nedotočil a slíbil, že se vrátí a Double Backflip poprvé na české hlíně dá. Slib dodržel a všichni s napětím sledovali, jestli stihne otočil dvě beka. Scott se rozjíždí, rotace je dostatečně rychlá a první Double Backflip v ČR je na švětě. Diváci šílí, moderátor Leoš Mareš je v extázi a Scott si náležitě vychutnává skandování nažhavenýho publika. Po povedeným Double Backflipu vyběhne na doskok a jako vojevůdce ukazuje, že tahle země je taky dobita. Úkol splněn...

Bohužel v neděli Scott dvojité salto neustál a přeletěl řidítka. "Scott je v šoku a má otřes mozku. Musel být odvezen do nemocnice na rentgen," dodal na tiskovce organizátor pan Ing. Aleš Buksa.

Ostrava byla plná unikátů, dalším z nich byl Backflip teprve dvanáctiletého Luca Ackermanna. Je vidět, že Luc má ve svém starším bratru Hanesovi dobrýho učitele a salto zvláda ve školním věku s jistotou mazáka, v neděli si dovolil i jednou rukou pustit řidítka. Motivace pro český draky Máťu Časáka a Zbyňka Kobiána, aby, co nevidět dali taky beko na hlínu.

Kdo byl v Ostravě rozhodně nelitoval, mnoha fanoušků řadí tuhle akci mezi nejlepší za loňský rok a všichni se již těší, jak rideři budou posouvat hranice lidských možností a bojovat s gravitací i v roce s dvěmi jedničkami nakonci. Pan Aleš Buksa, kterému patří velké dík za uspořádání tyhle skvělé akce, slíbil, že i tento rok se můžeme těšit na nejlepší světové jezdce FMX nebe.