Přejít k hlavnímu obsahu

Sezóna 2008 - Druhý zářez v liberecké aréně

Mistrovství Světa NIGHT OF THE JUMPs, Liberec 2008

Nová sezóna seriálu FIM Mistrovství Světa Suzuki Night of the Jumps začala prvním závodem opět v Liberecké Tipsport Aréně. Kompletně vyprodané hlediště přivítalo 12 Freestyle Motocrossových jezdců z 9 zemí. Nová sezóna s sebou také přivedla mnoho nových tváří v seriálu MS, ale určitě velmi dobře známých v FMX světě. Zejména to byl vítěz Dubaiských X-Games Greg Hartman a mladý Jack Row (oba z USA), Kota Kogimura (JAP), Gilles Dejongn (BEL) a Eugenio Zafra (ESP), kteří v tomto závodě slavili premiéru. Dalšími jezdci, kteří se v Liberci představili byli vítěz z minulého ročníku Romain Izzo (FRA), jezdec týmu Suzuki a zkušeny André Villa (NOR), Fredrik Johansson (SWE), Oystein Kjorstad (NOR), Bartosz Oglaza (POL) a 2 němečtí jezdci Fabian Bauersachs a Likas Weis, kteří zkompletovali dvanáctku startujících.

Držitel loňského titulu Mistra Světa Ailo Gaup, vicemistr světa a místní hrdina Libor Podmol a také v pořadí třetí Remi Bizouard chyběli kvůli zraněním. Také další čeští David Rejsek a Aleš Lieman nemohli kvůli zraněním nastoupit. Proto se musel liberecký závod uskutečnit bez české účasti.

Již v kvalifikaci 8.000 nadšených diváků, kteří vytvořili neskutečnou atmosféru, vidělo strhující výkony jezdců a několik backflipovým variací. Fredrik Johansson předvedl Indy Flip, Greg Hartman jeho Switchblade Flip, Lukas Weis  Whip Flip, Romain Izzo  Superflip, André Villa neskutečný Underflip a Jack Rowe Cordovu Flip. Také tito jezdci postoupili do finále.

Ve finále jezdci posouvali jejich možnosti ještě dále a 95-ti sekundový limit na jízdu jim dávalo možnost předvést až 10 triků. Američan Greg Hartman ukázal Indy a Switchblade Flip, ale měl na trati problémy a jeden skok nestihnul vůbec, takže se umístil na konečném 6 místě. Fredrik Johansson neabsolvoval jeho jízdu tak hladce jak jsme od něj zvyklí a skončil na 5 místě. Němec Lukas Weis s jeho různými trikovými combi bral 4 místo.

Francouz Romain Izzo, obhajující vítězství z minulého roku,  z krásně protáhlými triky a těžkými flipovými variacemi zajel skvělou jízdu, ale bohužel se mu nepovedl jeden trik a skončil na 3 místě. Ale i s tím jedním povedeným skokem by měl Izzo problémy porazit oba jezdce týmu Suzuki, kteří zajeli jízdy světové extratřídy.

Rowe zajel triky 1-Hand-Flip, Clickerflip, Cordova Flip, Superflip a jeho neuvěřitelnou Cordovou 1-Hand-Seatgrab, což mu stačilo na 2 příčku.  Villa ukázal triky jako Nac Nac Underflip, 1-Hand-Can Flip do 1-Hand-Landing, Can-Flip do Sidesattle Landing a jeho masivní Underflip v Double-Upu a vyhrál s náskokem 13 bodů před aperičanem Rowem v jeho premiéře MS.

Diváci mohli shlédnout strhující závod, který byl dále okořeněn freestylovým programem v podání jezdců BMX, Pit Bike a Bobcat Show.