Přejít k hlavnímu obsahu

Sezóna 2007 - Libe a Libe a Liberec - Plná dávka adrenalinu

Seriál Night of the Jumps má výsadní právo korunovat mistry světa a v roce 2010 organizátoří slavili deset let od roku, kdy v Německu vylétl první jezdec z rampy. Díky prvnímu podniku sezóny 2007 se mistrovství světa uhnizdilo v české kotlině a v letech 2007 a 2008 nejlepší triky spatřili fanoušci v Liberci, v letech 2009 až 2011 se o mistrovské body bojovalo v Ostravě.

Mistrovství světa ve Freestyle motokrosu poprvé v ČR se vší parádou

Francouzký útok na Českou republiku – Romain Izzo vyhrál první závod FIM MS ve freestyle motokrose sezóny 2007 „NIGHT of the JUMPs“, který se uskutečnil v Liberci 

Freestyle motokrosová sezóna 2007 začala. Téměř 6.500 diváků sledovalo v Liberecké Tipsport aréně první závod MS, kde se potkalo 11 jezdců z 8 různých zemí, kteří zde bojovali o první body do seriálu Mistrovství Světa.


Jezdci začali přijíždět do Liberce již od úterka a byly ubytováváni v nedalekém luxusním hotelu Babylon, kde měli k dispozici aquapark a zábavní centrum. Před závodem se uskutečnila PIT Party, kde se diváci mohli seznámit s jezdci a jejich stroji.

Závodu se nemohl zúčastnit Nick de Wit, který nedostal vízum do České republiky. Čeští jezdci byli na startovní listině zastoupeni obhájcem vícemistra světa Liborem PodmolemMartinem Koreňem a mladou nadějí českého freestyle motokrosu Davidem Rejskem. Ten bohužel nemohl nastoupit do hlavního závodu kvůli hrůzostrašně vypadajícímu pádu při tréninku. Naštěstí se mu nic vážného nestalo a druhý den byl propuštěn z nemocnice. Rakouský Martin Schenk byl před začátkem trošku nervózní a po dlouhé pauze v závodech NIGHT of the JUMPs skončil na 11 místě. Jimmy Verburgh z Belgie jel velmi hezky, ale v nabité startovní listině mu to stačilo pouze na 10 místo. Po téměř roční přestávce zaviněné zraněními se do soutěže vrátil Ailo Gaup z Norska. Stále nedoladěná forma z předchozích let mu vynesla deváté místo. Bart Oglaza z Polska a Němec Fabian Bauersachs jeli velmi povedené jízdy a finále jim uteklo pouze o několik málo bodů.

Do finále tak postupovali ze 6 místa Martin Koreň (CZE), Romain Izzo (FRA) z 5 místa, ze 4 postupoval Sebastian Wolter (GER), 3 byl Mike Mason (USA), z 2 místa postupoval Libor „Mouka“ Podmol (CZE) a jako vítěz kvalifikace postupoval do finále Francouz Remi Bizouard.

Ve finále jezdci předváděli triky na nejvyšší světové úrovni. Martin Koreň vyjel do finále jako první a jeho triky Lazyboy, Double Seatgrab, Whip, 9-O-Clock, 1-Handed Flip, Hartattack Indian Air and Nac Flip mu vynesli 241 bodů a celkové 6 místo. Busty Wolter z Německa ukázal 2 dlouhé flipy, jeden s whipem a další flip one-hand. Celkově dostal 262 bodů a skončil na 5 místě. Libor Podmol věděl, že musí předvést své maximum, aby v tak nabitém startovním poli dosáhl na bednu. Jeho jízda dostala diváky do varu. Mezi skvěle prvodenými triky Rock Solid, Double Seatgrab, 1-Hand Flip, Flintstone, Tsunami, Nac Flip, Cliffhanger do No-Hand-Landing, Heelclicker Flip a Cordova Flip v Double-upu, byly některé jeho skoky trošku nejisté, také zřejmě proto, že Back Flip Cordova skočil poprvé na hlíně a po zásluze sklízel ovace fanoušků. Po závodě dostal cenu „Esquire Největším showman večera“. S bodovým ziskem rovných 300 bodů mu místo na bedně uniklo jen o kousek a skončil 4.

Účastník X-Games Remi Bizouard z Francie s triky Rock Solid, Scorpion Tsunami, Whip, Flintstone, 9-O-Clock Indian Air, 1-Handed Flip, Heelclicker Flip and No-Handed Flip v Double-Upu. Remi si vyjel 3 místo s počtem 307 bodů. Dalším účastníkem X-games, kde se umístil na medailových pozicích, byl Mike Mason z USA. Jeho skvělá jízda s triky Whip, Nac Flip, Mase Twist, Heelclicker Flip, Double Seatgrab Indian Air, Cliffhanger, Whiped Flip a No-Handed Flip v Double-Upu mu vynesla 2 místo se ziskem 317 bodů.

Ovšem překvapením celého večera byl Francouz Romain Izzo. Jeho první vystoupení šokolvalo všechny jezdce. S velmi protaženými triky 1-Handed Kicker Flip, Double Seatgrab, Deadbody, Tsunami, Nac Flip, 1-Handed-Flip, Heelclicker Flip and a Cordova Flip si zaslouženě dojel pro 1 místo se ziskem 321 bodu.

Týmový contest „DC Best Whip“ vyhrál Remi Bizouard (FRA) a Busty Wolter (GER) před Mikem Masonem z USA a Jimmim Verburghem z Belgie.

Strhující contest „DC Step-up“ vyhrál Libor Podmol výkonem 7,30 m před Polským Bartem Oglazou.

Netradiční ceny pro vítěze v podobě ručně vyrobených „moto“ řetězů a medailí o průměru 10 cm z pravého mexického stříbra o celkové váze téměř 2 kg dodala firma MEX925.CZ ve spolupráci s TATOO STANLEY.CZ.

První závod sezóny 2007 FIM Mistrovství Světa byl naprosto neskutečný a nemohlo mít napínavější začátek. Už teď se můžeme těšit na další závody.

Po akci se v hotelu Babylon uskutečníla after party kde vystoupila DJka LADIDA, DJ MAYLOW a Vice Audio DJs.

 

Výsledky NOTJ Liberec 2007:

 

       

1

Romain

Izzo

FRA

20.0

2

Mike

Mason

USA

18.0

3

Rémi

Bizouard

FRA

16.0

4

Libor

Podmol

CZE

14.0

5

Sebastian

Wolter

GER

12.0

6

Martin

Koren

CZE

10.0

7

Bartosz

Oglaza

POL

9.0

8

Fabian

Bauersachs

GER

8.0

9

Ailo

Gaup

NOR

7.0

10

Jimmy

Verburgh

BEL

6.0

11

Martin

Schenk

AUT

5.0

 

Final

 

 

     

1

Romain

Izzo

FRA

321.0

2

Mike

Mason

USA

317.0

3

Rémi

Bizouard

FRA

307.0

4

Libor

Podmol

CZE

300.0

5

Sebastian

Wolter

GER

262.0

6

Martin

Koren

CZE

241.0

 

Highest Air

 

 

     

1

Libor

Podmol

CZE

7.3 m

2

Bartosz

Oglaza

POL

7.2 m

3

Martin

Schenk

AUT

6.0 m

 

Whip Contest

 

 

   

 

1

Rémi

Bizouard

FRA

 

1

Sebastian

Wolter

GER

 

2

Mike

Mason

USA

 

2

Jimmy

Verburgh

BEL

 

3

Bartosz

Oglaza

POL

 

3

Martin

Koren

CZE

 

 

Qualification

 

 

     

1

Rémi

Bizouard

FRA

259.0

2

Libor

Podmol

CZE

245.0

3

Mike

Mason

USA

238.0

4

Sebastian

Wolter

GER

224.0

5

Romain

Izzo

FRA

217.0

6

Martin

Koren

CZE

212.0

7

Bartosz

Oglaza

POL

209.0

8

Fabian

Bauersachs

GER

200.0

9

Ailo

Gaup

NOR

166.0

10

Jimmy

Verburgh

BEL

160.0

11

Martin

Schenk

AUT

133.0